Schedule > August 11th
Saturday, August 11, 2007

 

((Download Preliminary Conference Schedule .pdf .doc .txt)

8:00 a.m. - 12:00 p.m. Conference Registration
Conference Site (Forked Lightning Ranch Field, Pecos National Historical Park

PECOS CONFERENCE SITE TOUR REGISTRATION VOLUNTEERS (Santa Fe National Forest Site Stewards)
SATURDAY, August 11th: Pat & Walter Farr, Bill & Nancy Cella, John & Diane Lenssen

Please Note: Conference Attendees who pre-registered for tours must confirm their tour reservation in person before noon on Saturday. If they don't, they will be taken off the list and their slot will be filled by someone else on the waiting lists. People who were unable to pre-register for a tour can sign up on a waiting list at the conference in case things open up.

8:00 a.m. - 5:00 p.m. Conference

Main Tent, Pecos National Historical Park: Presentations
Second Tent, Pecos National Historical Park: Book Sales & Posters Session

Field Reports: New Mexico—Main Tent (8:30-11:00am)
(Session Chair: Mike Bremer)

8:30am
Bremer, Mike
“Recent Work on the Santa Fe National Forest”

8:40am
Procter, Rebecca
“A Rock-Worn Trail Near Los Alamos County Airport: Links to a Wider Network”

8:50am
Malville, Kim
“Rethinking the Astronomy of the Sun Dagger”

9:00am
Webster, Laurie
“An Assemblage of Painted Wooden Ritual Objects from the West Ruin of Aztec”

9:10am
Adams, Robert M.
“Chacoan Roadways—Secure Transport of Corn and the Missing Huge Population”

9:20am
BREAK

9:30am
Wheelbarger, Linda
“Update on the Totah Archaeological Project Field School”

9:40am
Schwendler, Rebecca H.
“LA 153714: A (So Far) Unique PIII Site Near El Morro”

9:50am
Purcell, David E.
“Just Down the Road: Survey along NM 3 in the Upper Pecos Valley of New Mexico”

10:00am
Seymour, Deni J.
“With a Grain of Salt: Mobile Visitation and Residence at the Salinas and Galisteo Area Pueblos”
10:10am
Spurr, Kimberly, and Sharon Brown
“Evidence of Prehistoric Violence from Burials Discovered in Ruidoso Downs, New Mexico”

10:20am
BREAK

10:30am
Laumbach, Karl W.
“A Report from the Cañada Alamosa Project, Southwest New Mexico”

10:40am
Lekson, Steve
“Certain Sites in Socorro County, New Mexico”

10:50am
Sunseri, Kojun “Jun” U.
“(Re)Building in La Tierra de Guerra: GIS Analysis of a Recursive Landscape on the Spanish Frontier”

Pecos Business Meeting—Main Tent (11:00am-12:00pm)
(Session Chair: David Breternitz)

LUNCH (12:00-1:00pm)

Symposium: Current Ceramic Research in the Galisteo Basin and Beyond—Main Tent (1:00-3:00pm)
(Session Chair: Deborah Huntley)

1:00pm
Huntley, Deborah
“Introduction: Why Pots Matter”

1:15pm
Schleher, Kari L.
“Rio Grande Glazewares from San Marcos Pueblo: Standardization and Variation”

1:30pm
Habicht Mauche, Judith A. and Deborah Huntley
“Sourcing Glaze Paints from the Galisteo Basin and Beyond”
1:45pm
Goff, Sheila
“Glaze Paint Ware Production on the Pajarito Plateau: Earlier and More Widespread than Previously Thought”

2:00pm
BREAK

2:15pm
Eckert, Suzanne
“We Ain't in the Galisteo Anymore: The Glaze Ware of Abeytas Pueblo”

2:30pm
Snow, David
“Recombining D ‘n A: The Rio Grande Glazeware Sequence Revisited”

2:45pm
Cordell, Linda
“Rio Grande Glazes: What We've Glazed Over”

3:00pm
BREAK

Field Reports: Colorado—Main Tent (3:10-4:10pm)
(Session Chair: Shanna Diederichs)

3:10pm
Breternitz, Dave, Jim Colleran, Christy Turner, and Kelly McAndrews
“The Kelly Place Bone Pit: Another Brutalization Act”

3:20pm
Chuipka, Jason
“Eighty Years after Earl Morris: A Preliminary Report on the Testing and Mapping of Site 23, a Large Pueblo I Period Settlement in the La Plata Valley, Southwest Colorado”

3:30pm
Riggs, Chuck, and Paula Fluder
“Fort Lewis College's 2007 Excavations at the Pigg Site in SW Colorado”

3:40pm
Diederichs, Shanna
“Chapin Mesa Revisited: Highlights of the Long Mesa Post-Fire Survey, Mesa Verde National Park”

3:50pm
Wright, Kenneth R.
“Paleohydrology of Mug House Cistern at Mesa Verde”

4:00pm
Corbitt, Kristen
“The Civilian Conservation Corps at Mesa Verde National Park”

Poster Symposium: Landscape, Conflict and Transformation in the Galisteo Basin: The Tano Origins Project—Second Tent (8:30am-5:00pm)
(Session Chair: James Snead)

Snead, James E.
“A Memory of Nightmare: Conflict and Transformation in Pueblo History”

Gilbert, Rebecca H., and Mark W. Allen
“Lithic Assemblages from the Burnt Corn Community and Beyond”

Allen, Mark W., and Rebecca H. Gilbert
“Big Questions about Small Pueblos in the Galisteo Basin: The View from the Burnt Corn Pueblo Hinterland”

Greene, Gregory A.
“Grinding With a View: The Spatial Relationship of Grinding-Slicks and Ceremony in The Galisteo Basin”

Leckman, Phillip O., and Gregory A. Greene
“Welcome to the Neighorhood: Visibility, Access, and Aggregation in the Burnt Corn Community”

Powers, Robert, Signa Larralde, and Sarah Schlanger
“Transformation in the Galisteo: Preserving a Storied Place”

Vos, Lindsey
“Persistently Rare: St. Johns Black-on-red in The Galisteo Context”

Baker Brite, Elizabeth, and Monica L. Smith
“Excavations at the Burnt Corn Plaza Pueblo, New Mexico”

Head, Genevieve, and Marit K. Munson
“Surveying Petroglyph Hill: Community, Space, and Place in the Thirteenth-Fourteenth Century Galisteo Basin”

Cohen, Leslie G.
“Masonry or Adobe? The Relationship between Distance/ Work and the Selection of Building Materials at Coalition Period Sites in the Galisteo Basin”

Home Brew Contest (4:00-6:00pm)
(Organizer: Tim Seaman)

Dinner and Dance—Main Tent (beginning at 6:30pm)
Music by Reflections begins at 8:00pm